Motokaravan Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

0
145

Motokaravan Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Motokaravan yapmadan önce bilinmesi gerekenler listesi oldukça uzundur. İlk olarak karavanı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Karavanda tam zamanlı ya da keyif için ara sıra kullanabilirsiniz. Bu ayrıma karar verdikten sonra karavan tasarımına geçebilirsiniz. Çünkü tam zamanlı karavan konaklamaları için çok detaylı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir ve günlük ihtiyaçlarınızı dahi gideremeyebilirsiniz.

Motokaravanlar yapısı itibariyle oldukça kullanışlı karavan türüdür. Motokaravanların neredeyse tamamına yakını panelvan araçlardan oluşuyor. Fiat Ducato, Renault Master, Mercedes Sprinter gibi panelvan araçlar motokaravanlar için oldukça uygundur. Araç tercihinizi yaptıktan sonra diğer aşamalara geçebilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Tam Zamanlı Karavan Konaklaması

Tam zamanlı karavanda kalmak isteyen kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Özellikle keyfine ve rahatına düşkün kişilerin büyük araç kullanmaları mantıklı olacaktır. Panelvan araçlar için en az 15 m3 araç tercihi yapmalısınız. Öte yandan midibüs ya da otobüs seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Midibüs ve otobüs seçeneğini tercih ederseniz çok daha rahat ve konforlu bir yaşam sürersiniz. Bu gibi büyük araçların olumlu ve olumsuz pek çok yanları var.

Büyük araç tercihi sizlere konfor ve rahatlık açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Yaşamınızı çok daha rahat bir şekilde sürdürebilirsiniz. Ancak büyük araçların midibüs ve otobüs gibi seçeneklerde maliyetlerde bir hayli artmaktadır. Örneğin otobüslerin sigorta, MTV, muayene, yakıt, otoyol ücretleri, bakım ücretleri kullanıcılar açısından yorucu olabilir. Tüm bu noktalara dikkat ederek araç seçimini yapmalısınız.

Seyahat Amacıyla Karavan Kullanılması

Seyahat için karavan tercih edecekseniz elbette bazı noktaları da es geçebilirsiniz. Örneğin tam zamanlı karavan konaklamalarında karavanda her noktanın kusursuz bir şekilde sağlanmış olması lazım. Güçlü güneş enerjisi panelleri, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon, çoklu Webasto, banyo, WC gibi pek çok etkenleri keyfinize göre seyahat amacıyla karavan kullanımlarında listenizden çıkarabilirsiniz.

Motokaravan yapmadan önce bilinmesi gerekenler listesi genel olarak bu şekilde. İlk olarak karavanı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra kararınıza uygun bir şekilde karavanınızı özelleştirebilirsiniz.