Karavan İç Yalıtım Malzemeleri Nelerdir

0
701

Karavan İç Yalıtım Malzemeleri Nelerdir

Karavanın en can alıcı noktalarından biri de iç yalıtımdır. Hatta karavanın en hayati unsurlarından biri olarak iç yalıtım olduğu söylenebilir. Karavan iç yalıtım malzemeleri nelerdir sorusu da en çok merak edilen ve en çok aranan konular arasında yer alıyor. Karavan yapımında ilk olarak karavan yapılacak olan araç satın alınmalı. Bundan sonraki aşamada ise pas sökücü ve koruyucu sürülerek karavanın ileriki yıllarda olası paslanmasının da önüne geçilir.

Bu aşamadan sonra ise karavan iç yalıtım malzemelerinin montajı geliyor. Karavanda kullanılacak iç yalıtım malzemelerinin çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Yazın sıcak tutmayan ve kışında soğuk geçirmeyen yalıtım malzemeleri tercih edilmeli. Aksi takdirde ileriki dönemlerde çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan bazı iç yalıtım malzemeleri ileriki dönemlerde küflenerek karavan içerisinde çok ağır kokulara dahi sebep olabilir. Hatta bazı kalitesiz iç yalıtım malzemeleri belli bir süre sonra nemlenerek iç elektrik tesisatlarına zarar verebilir ve yangınlara dahi sebep olabilir.

Karavanda Kullanılacak Yalıtım Malzemeleri

Karavanda çok sayıda iç yalıtım malzemesi kullanılabilir. Karavanda kullanılacak iç yalıtım malzemelerinde aranacak ilk özellik sağlık olmalı. İnsan sağlığına zarar vermeyen ürünler kullanmalısınız. Aksi takdirde karavanınız kadar insan sağlığı da ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Karavan yaparken daha sonra pek çok parçasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak iç yalıtım malzemeleri kolay kolay değiştirilmeyecek malzemelerdir. İç yalıtım malzemelerinin yenilenmesi için karavan içerisindeki tüm tesisatların, mobilyaların sökülmesi gerekmektedir.

İç yalıtım malzemelerinin en önemli özelliklerinden biri de ses izolasyonudur. Ses izolasyonu da çok önemli bir konudur. Bu yüzden iç yalıtım malzemesi seçerken bu özelliği de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İç yalıtım malzemeleri olarak cam yünü, taş yünü, keçe ve strafor gibi ürünler kullanılabilir.

Cam yünü en çok kullanılan ürünlerden biri olsa da yapılan araştırmalarla birlikte insan sağlığı üzerine olumsuz pek çok yönü ortaya çıktı. Bu yüzden bizofol gibi yalıtım ürünleri kullanmanız son derece sağlıklı ve mantıklı olacaktır.