Otoyollarda Karavan Geçiş Ücretleri

0
4210

Otoyollarda Karavan Geçiş Ücretleri

Otoyollarda karavan geçiş ücretleri konusu son zamanların en çok ilgi gören aramalarından biridir. Özellikle yeni yılın gelmesiyle birlikte tüm otoyol e köprü ücretleri güncellenmektedir. Öte yandan Yap İşlet Devret modeliyle yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ücretleri, dövizlerde yaşanan dalgalanmalardan dolayı her an güncellenebilir. Bu bakımdan yola çıkmadan önce güncel köprü ve otoyol geçiş ücretleri hakkında detaylı bilgi almanızı öneririz.

Otoyol ve köprü geçiş ücretleri en çok Marmara Bölgesi’nde yaşayan kullanıcıları etkiliyor. Çünkü ülke genelinde yer alan köprü ve otoyolların neredeyse tamamı bu bölgede yer alıyor. Karavan gibi büyük araçlarda ise otoyol ücretleri çok farklılık gösterebiliyor. Karavanınızın sınıfına göre uygulanacak ücretlendirmeyi bilmeniz yararınıza olacaktır.

Yeni yapılan ve YİD modeliyle ortaya konan köprü ve otoyollar ise en çok ücretlendirme yapan unsurların başında geliyor. Dövize bağlı olan bu otoyollarda geçişler birkaç yüz lirayı bulabiliyor. Özellikle İstanbul- İzmir otoyolunu kullanan karavanlar, yalnızca otoyol ve köprü geçiş ücretleri 600 lira ve üzeri çıkabiliyor. Otoyollar insanlara büyük kolaylık ve rahatlık sağlasa da ücretlendirme konusu pek çok vatandaşın tepkisini çekmiştir.

Karavanların Otoyol Kullanım Fiyatları

Panelvan tipi araçlar minibüs sınıfında yani 2. kategori de yer aldığı için Osmangazi Köprüsü’nden tek geçişi 295 TL’dir. Üçüncü sınıfta yer alan otobüs tipi karavanların ise Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücreti 350 TL’dir. Son olarak kamyon tipi karavanların geçiş ücreti ise 464,50 TL’dir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise panelvan tipi karavanların tek geçiş ücreti 25 TL’dir. Otobüs tipi karavanların geçiş ücreti 46,50 TL ve son olarak kamyon tipi karavanların geçiş ücreti de 118,50 TL’dir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ise durum tamamen farklıdır. Aks aralığı 3.20 m ve iki akslı araçların geçiş ücreti 10,75 TL, 3 akslı araçların tek geçiş ücreti ise 23,25 TL’dir.

Otoyol ücretleri değişkenlik gösterdiği için net bir rakam vermek pek mümkün değil. Bilindiği üzere araçların hangi gişeden girip hangi gişeden çıktıklarına göre fiyatlandırma yapılmaktadır.