Karavan Güneş Enerji Paneli

0
384

Karavan Güneş Enerji Paneli

Karavanda en hayati organlardan biri de hiç şüphesiz güneş enerji panelleridir. Bu paneller sayesinde karavandaki elektrik ihtiyacınız doğal bir şekilde sağlanmış olacak. Bu sayede elektrik için herhangi bir masrafınızda olmayacak. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik karavanınız için fazlasıyla yeterli olacaktır. Fazla gelen elektrik ise sisteminizde depolanır ve daha sonra bu elektriği dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Karavan güneş enerji paneli, karavanlar için olmazsa olmazdır ve mutlaka tedarik edilmelidir. Aksi takdirde karavandaki yaşamınız oldukça zor bir hal alacaktır ve karavandan yeteri kadar keyif alamayacaksınız.

Karavandaki enerji oldukça önemlidir. Yalnızca aküler ile karavandaki elektriği besleyemezsiniz. Bu yüzden mutlaka güneş enerji paneli tedarik etmeli ve sistemi karavanınıza kurmalısınız. Her karavan için farklı büyüklükte ve güçte güneş panellerine ihtiyacınız olacak. Küçük karavanlar için daha basit bir sistem yeterli olurken büyük karavanlarda ve elektriğe çok ihtiyaç duyulan karavanlarda daha ciddi sistemlerin kurulması gerekmektedir.

En çok merak edilen konulardan biri de güneş olmayan dönemlerde elektriğin nasıl tedarik edileceği sorusu olmuştur. Karavan güneş enerji paneli, ortamdaki tüm ısıyı alarak bulutlu günlerde dahi size elektrik üretecektir. Elbette tamamen güneşli bir havada elde edeceğiniz enerji miktarı ile aynı olmayacaktır. Ancak kapalı havalarda dahi karavan içerisindeki temel elektrik giderinizi büyük ölçüde tamamlayacaktır.

Güneş Enerji Panelleri Çeşitleri

Karavanlar için üretilmiş olan pek çok çeşit güneş panelleri bulunmaktadır. Bunlar monokristal, polikristal, esnek güneş panelleri ve ince filmdir. Tüm bu güneş panel çeşitleri farklı özelliklere sahiptir. En yüksek enerji verimliliğine sahip güneş paneli monokristal panellerdir. Dar ve küçük alanlarda muazzam elektrik üretimi sağlarlar. Elektrik üretim ömrü de diğer çeşitlere göre daha fazladır.

Polikristal güneş panelleri de en çok tercih edilen paneller arasında yer alır. Fiyat performans ürünü olarak en çok tercih edilen paneldir. Fiyat bakımından da oldukça ucuz ve hesaplıdır. Sıcaklık değişimlerinden en az etkilenen paneldir. Enerji verimi monokristal panellere göre daha azdır. Bunun yanı sıra kaplayacağı alanda monokristal panellere göre daha fazladır.