Karavanda Inverter Seçimi

0
1480

Karavanda Inverter Seçimi

Karavanda inverter seçimi oldukça önemli bir konudur. Inverter nedir, ne işe yarar gibi soruların tüm cevaplarını sizler için derledik. Karavanlarda kullanılan inverterler, akım düzenleyici olarak kullanılır. Bu tip inverterler gelen enerjiyi belirlenen akıma çevirerek kullanıma hazırlar. Inverterler yarım sinüs ve tam sinüs olmak üzere iki farklı şekilde kullanıcılara sunulur. Kullanıcılar ise ihtiyaçlarına uygun olan inverter satın alarak kullanıma başlayabilir.

Inverterler ihtiyaca göre 150 ile 3000 watta kadar enerji sunar. Karavanlar için genelde tam sinüs inverter modelleri tercih ediliyor. Bunun nedeni ise bu tip inverterlerde verimlilik yüzde 94 olarak ölçülmüştür. Bu sebepten dolayı yüksek verimlilik istiyorsanız sizde tam sinüs inverter tercih edebilirsiniz. Karavanlarda minimum 1000 watt elektrik olması gerekiyor. Buna uygun olarak bir inverter satın alabilirsiniz.

Karavandan karavana inverter ihtiyacı farklılık gösterebilir. Kimi karavanlarda enerji ihtiyacı 1000 watt olurken kimi karavanlarda bu ihtiyaç 1500 hatta daha fazlası olabilmektedir. Inverter fiyatları da sağladığı güce göre değişiklik gösterebiliyor. Elektrik ihtiyacınızı tam olarak tespit ettikten sonra size uygun inverter için birçok firmadan fiyat teklifi alabilirsiniz.

Hangi Tip Inverter Kullanılmalı?

Karavanda inverter seçimi için çok titiz bir çalışma yapmalısınız. Öncelikle karavanınızda ne tür elektronik ürünler kullanacağınızı tespit etmelisiniz. Kullanacağınız elektronik ürünlerin ne kadar watt tüketimi olduğunu not etmelisiniz. Örneğin tüm elektronik ihtiyacınız 1000 watt ise ve sizde 1000 wattlık bir inverter satın alırsanız mutlaka problem yaşarsınız. Bu sebepten dolayı elektrik ihtiyacınız 200W ise minimum 300W’lık bir inverter satın almalısınız. Her zaman inverterlerde elektrik gereksinimlerinizin üzerinde satın almalısınız.

Karavanda çok fazla elektrik tüketen buzdolabı, bilgisayar, kurutma makinesi, çamaşır makinesi, klima gibi elektronik ürünler kullanacaksanız mutlaka en güçlü ve en kaliteli inverter satın almalısınız. Aksi takdirde inverterler belli bir süre sonra maksimum gücünü kaybedecekleri için problem yaşayacaksınız. Her zaman en kapsamlı ve güçlü inverter satın almaya özen gösterin. Bütçenize uygun inverter seçimi yapmanız gayet doğal. Ancak karavan ile ilgili diğer gereksinimlerden biraz kısarak inverter için bütçenizi arttırabilirsiniz.