Fiat Ducato Karavan Yapımı

0
691

Fiat Ducato Karavan Yapımı

Hazır karavan almanın dışında pek çok kişi kendi karavanlarını kendi zevklerine göre yapmak istiyor. Motokaravanlar içerisinde ise en çok tercih edilen panelvan türü Fiat Ducato’dur. Fiat Ducato karavan yapımı çok dikkat gerektiren bir iştir. En ufak bir ayrıntının atlanmasıyla beraber ileri de çok daha büyük problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Karavan yapımına başlamak için ilk olarak Fiat Ducato marka panelvan satın almanız gerekiyor. Tercihen en az 15 m3 olması konfor açısından yeterli gelecektir. Yeterli bütçenin olması durumunda 17 m3 modelleri de tercih edilebilir. Ducato araç alırken mümkün olduğunda yüksek model ve düşük kilometre araç olmasına özen gösterin. Öte yandan alacağınız aracın yorgun olmamasına yani kasasının sağlam olmasına da dikkat edin.

Karavan Yapım Aşamaları

Fiat Ducato karavan yapımı için ilk olarak araç içi temizliği detaylıca yapılmalı. Temizlik adımından sonra pas koruyucu kaplamalar kullanılmalı. Böylece aracınız yıllar geçse de pasa maruz kalmayacaktır. Bu oldukça önemli bir ayrıntıdır. Temizlik ve pas koruyucu adımından sonra en önemli konu olan yalıtıma geçmelisiniz.

Araç yalıtımı son derece önemlidir. Yazın aşırı sıcak olmayacak ve kışında aşırı soğuk olmayacak malzemelerle yalıtım yapılmalıdır. Hatta çift katlı yalıtım yapılması tavsiye edilir.

Yalıtımdan sonraki aşama ise elektrik tesisatlarının tamamlanmasıdır. Araç için en can alıcı nokta elektrik tesisatıdır. Yanlış yapılacak her işlem ileride ciddi problemlerin doğmasına sebep olabilir. Bu yüzden herhangi bir teknik donanımınız yoksa bu işi uzmanlara teslim etmeniz doğru olacaktır.

Mobilyaların Montajı

Elektrik tesisatı da çekildikten sonra mobilyaların montaj aşamasına geçebilirsiniz. Mutfağınızın, banyonuzun, yatağınızın nerede olacağına karar verip uygun malzemelerle hayalinizdeki evi tasarlayabilirsiniz. Su depoları, atık su depoları, inverter gibi unsurları da sağlam yerlerde depolamalısınız.

Mobilya montajı da tamamlandıktan sonra karavanda yapılacak pek bir işlem kalmıyor. Bundan sonraki aşamalarda ise karavanınızdaki eksik noktaları giderebilirsiniz. Kullanıcıların keyfine göre,

  • Tente
  • Sineklik
  • Sunroof
  • Buzdolabı
  • Çamaşır makinesi
  • Soba
  • Webasto
  • WC

Gibi çeşitli etkenleri de devreye sokabilirsiniz.