Karavanlar Ne Kadar Benzin Yakar

0
1832

Karavanlar Ne Kadar Benzin Yakar

Karavan sahibi olanlar ya da karavan satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de karavanlar ne kadar benzin yakar sorusu olmuştur. Günümüzde en çok can yakan konulardan biri de yakıt tüketimidir. Artan benzin ve mazot fiyatlarından sonra kilometrede 1 liranın altında yakan araç kalmadı. Özellikle karavan gibi büyük ve ağır araçlarda bu tüketimler çok daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Panelvan tipi araçlarda yakıt tüketimlerinin bir nebze daha uygun olduğu bilinmektedir. Motokaravan sınıfında olan bu araçların tüketimi 100 kilometrede 8-9 litre civarındadır. Bu yakıta etki eden en önemli unsurların başında ise karavanın ağırlığı gelmektedir. Karavan ne kadar ağır olursa tüketeceği yakıt miktarı da aynı ölçüde artacaktır. Bu sebepten dolayı yakıt tüketiminin üzerinde duran kişilerin karavan ağırlığı konusuna dikkat etmeleri ve gereksiz eşya konmaması konusunda dikkat etmeleri gerekir.

Hangi Karavan Daha Çok Yakar?

Hangi karavanın daha çok yakıt tüketeceğini yukarıda da belirttik. Karavanlarda yakıt tüketimi konusunda en belirleyici unsur ağırlıktır. Motokaravanlarda yakıt tüketimi panelvan tipi araç olmak kaydıyla muadillerine göre gayet uygundur. Ancak bazı kullanıcılar midibüs, otobüs hatta kamyonları dahi karavana çeviriyor. Bu gibi araçlarda yakıt tüketimleri inanılmaz boyutlardadır. Bunun yanı sıra bu araçların karavana dönüştürülmesi sonucu ağırlıkları da ciddi ölçüde artmaktadır.

Ağırlıklar bu gibi araçlarda çok ciddi seviyelerde arttığı için yakıt tüketimleri inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Otobüs ve kamyon gibi karavanlarda yakıt tüketimleri 100 kilometrede 30-35 litreye kadar ulaşabilmektedir. Karavanın ağırlığına göre bu tüketim artmaktadır. Karavanlar ne kadar benzin yakar sorusunun cevabını net bir şekilde arıyorsanız ilk olarak kullanacağınız aracın ne olduğu konusunda bir karar vermelisiniz.

Karavanın az yakmasını istiyorsanız tercihinizi panelvan tipi motokaravanlardan yana kullanabilirsiniz. Öte yandan 750 kg altı çekme karavanları da kullanabilirsiniz. Bu tür hafif çekme karavanlarda yakıt tüketimine fazla etki etmeyecektir. Çekme karavanlarda ise 750 kg üzeri araçlarda ise yakıt tüketimi daha fazla artmaktadır. Motokaravan mı yoksa çekme karavan mı daha fazla yakar sorusunun cevabı ise karavanların ağırlığına bağlı olarak değişmektedir.