Karavan Yapmak mı Yaptırmak mı Daha Hesaplı Olur

0
488

Karavan Yapmak mı Yaptırmak mı Daha Hesaplı Olur

Kimileri için karavan yaptırmak, karavan satın almaya kıyasla daha mantıklı geliyor. Karavan yapmak mı yaptırmak mı daha hesaplı olur konusu ise kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin karavan yaptırmak isteyen bir kişi klasik karavanlara göre çok daha farklı isteklerde bulunabilir. Bu da maliyeti arttıracağından dolayı çok daha farklı bir maliyet tablosuyla karşılaşabilir. Ancak karavan yaptırmak bazı açılardan incelendiği takdirde daha avantajlı gelebilir.

Karavan yaptırmanın en önemli avantajlarından biri de kişinin kendi istek ve arzularının yer aldığı bir karavana sahip olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında ve özel zevk ve istekleri olan kişilerin karavan satın almak yerine sıfırdan bir karavan yaptırması elbette daha mantıklı olacaktır. Maliyetler açısından değerlendirildiği takdirde ise sıfırdan bir karavan yaptırmak bir miktar daha fazla maliyete sebep olabilir. Çünkü ikinci el karavan satın alındığı takdirde, karavan yapım maliyetlerinin altında satışa sunulur. Bu da kullanıcı için büyük avantaj sağlar.

Karavan Yaptırmanın Maliyeti

Karavan yaptırmanın maliyeti kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Örneğin 120 bin liraya da karavan yaptırılabilir, 1 milyon liraya da karavan yaptırılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu tamamen kişinin isteğine göre farklılık gösterir. Karavan yapmak mı yaptırmak mı daha hesaplı olur sorusunun cevabını da bu şekilde vermiş olduk. Karavanınızı kendiniz yaparak ya da yaptırarak kusursuz bir karavan sahip olabilirsiniz.

Karavan satın alarak mevcut donanımlara sahip olursunuz. Karavanınızı kendiniz yaptırdığınız takdirde dilediğiniz tüm özellikleri ve donanımları eklemiş olursunuz. Özellikle tam zamanlı karavanda yaşayacaklar için sıfırdan karavan yaptırmak çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü ev konforunun tam olarak yansıtılabilmesi için kişilerin karavanı sıfırdan tasarlamaları gerekmektedir. Bu sayede çok daha rahat ve konforlu bir yaşam sürülebilir.

Karavan özelleştirmesi daha çok motokaravanlarda görülmektedir. Çekme karavanlar fabrikasyon olduğu için hazır donanımlarla kullanıcılara sunulur. Bazı karavan üreticileri ise çekme karavanlarda dahi müşterilerin istek ve arzularına göre karavan tasarımını yaptırıyorlar. Çekme karavan satın almadan önce özelleştirilebilir olup olmadığını karavan üreticisine danışarak bilgi alabilirsiniz.