Karavan Hakkında Merak Edilenler

0
94

Karavan Hakkında Merak Edilenler

Karavan hakkında merak edilenler listesinin başında ilk olarak karavan tipleri geliyor. Karavanları temel olarak ikiye ayırabiliriz. Motokaravanlar ve çekme karavanlar olmak üzere karavanlar ikiye ayrılır. Motokaravanlar tek parça araç olarak tanımlanabilir. Daha çok panelvan tipi araçlardan oluşur. Bunun dışında midibüs, otobüs hatta kamyonların dahi karavanlara çevrildiği de görülür. Tüm bu karavan tiplerine motokaravan denir.

Bir diğer karavan tipi olan çekme karavanlar ise römorklu karavanlar olarak bilinir. Aracınızın arkasına bağlayarak çekme karavanınızla keyifle seyahat edebilirsiniz. Çekme karavan satın alacaksanız çekici aracınızın en az 1.5 motor ve yüksek torklu olmasına özen gösterin. Aksi takdirde düşük torklu araçların çekme karavan takması oldukça sakıncalı bir durumdur.

Karavanın Avantajları

Karavanların pek çok avantajı bulunuyor. İlk olarak canınız nereye isterse oraya evinizi götürebiliyorsunuz. Dilerseniz bir deniz kenarında uyanabilir ya da ormanın, yeşilliğin ve oksijenin bol olduğu yerde konaklayabilirsiniz. Bu avantajından dolayı karavanlar özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor.

Karavanların en büyük avantajlarından biri de fatura derdinizin olmamasıdır. Örneğin karavanınızın çatısına eklediğiniz güneş enerjisi panelleri sayesinde elektriğinizi güneşten alabilirsiniz. Böylelikle elektrik faturası derdiniz de kalmayacak. Öte yandan aynı şekilde kaynak sularından ya da hayratlardan da su deponuzu doldurarak su masrafından da kurtulmuş olacaksınız.

Karavanda ödeme yapacağınız tek nokta ısınma olacaktır. Karavanınızda webasto vb ısınma sistemi kullanıyorsanız, bu sistemlerin çalışması için mazota ihtiyacınız olacak. Eğer karavanınıza soba kurarsanız çok daha keyifli ve çok daha az masraflı bir şekilde bu problemi de ortadan kaldıracaksınız.

Karavan Masrafları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere elektrik, su ve ısınmayı bedavaya getirebilirsiniz. Karavanda oluşabilecek masraflarınızın bir kısmı şu şekildedir:

  • Yakıt giderleri
  • Köprü ve otoyol giderleri
  • Karavan sigortası
  • Karavan muayene
  • Karavan MTV
  • Yıllık ve periyodik bakım
  • Isınma giderleri
  • Yemek giderleri

Karavanda karşılaşabileceğiniz masraflar bunlardır. Burada yer alan maddelerin birçoğu yıllık ödemedir. Bu bakımda sene içerisinde yakıt dışında pek düşüneceğiniz bir konu kalmıyor. Karavan hakkında merak edilenler listemizde böylelikle son bulmuş oldu.