Karavanda Kullanılacak Malzemeler

0
128

Karavanda Kullanılacak Malzemeler

Karavanda kullanılacak malzemeler oldukça çeşitlidir. Kullanılacak malzemeleri etkileyen en önemli unsur ise seçeceğiniz karavan tipidir. Çekme karavanlarda farklı, motokaravanlarda farklı malzemeler kullanmak gerekebilir. Öte yandan karavanın büyüklüğü de seçeceğiniz malzemelere etki eden önemli bir unsurdur. Örneğin, küçük karavanda kullanacağınız ısıtma sistemi ile büyük karavanda kullanacağınız ısıtma sistemi farklı olacaktır. Bununla birlikte cam seçimi yaparken de karavanınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak tercihte bulunmalısınız.

Karavan tipine göre pek çok malzeme kullanabilirsiniz. Öncelikle bu işin temeline girmek gerekir. Eğer karavanı kendiniz yapıyorsanız ya da yaptırıyorsanız mutlaka malzeme seçimini kendiniz yapın. Kullanılacak yalıtım malzemeleri, elektrik kabloları, güneş panelleri, inverter, ısıtıcı, buzdolabı, mdf seçimi gibi pek çok unsuru araştırarak tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü kullanışlı olmayan ürünleri sırf maliyeti düşürmek amacıyla tercih ederseniz orta ve uzun vadede mutlaka problem yaşarsınız.

Karavanda Hangi Malzemeler Kullanılır?

Karavanda kullanılacak malzemeler hususunda yukarıda temel bilgileri belirttik. Karavan yapımının tamamlanmış olduğunu göz önünde bulundurursak ekstra malzemelere ihtiyacınız olacak. İlk olarak doğru güneş panellerini tercih etmelisiniz. Güneşten en iyi şekilde yararlanabileceğiniz monokristal paneller oldukça etkili olacaktır. Güneş panellerindeki elektriği karavanınıza yansıtacak olan inverter seçimini de çok titiz bir şekilde değerlendirmelisiniz. Doğru inverter cihazını seçerek gelen elektriği kayıpsız bir şekilde karavanınızda kullanabilirsiniz.

Karavanınızda mutlaka pencere de isteyeceksiniz. Bu sebepten dolayı kullanışlı cam takmanızı tavsiye ederiz. Sadece görüntü olsun diye değil aynı zamanda pencereler kullanışlı da olmalı. Dışar doğru açılan ve asla doğrudan müdahale olmadan kırılmayan bir cam seçmelisiniz. Bunun yanında sineklik ve güneşlik tercihinde de bulunmalısınız. Aksi takdirde yaz aylarında karavanda kabus dolu günler geçirirsiniz.

Banyo havalandırması için de kullanışlı bir malzeme seçmelisiniz. Hatta otomatik havalandırmalı malzemeleri seçerseniz sizin için çok daha pratik olacaktır. WC seçimini de doğru bir şekilde yapmalısınız. Kasetli WC seçerseniz sizin için çok daha doğru olacaktır. Çünkü kasetli tuvaletler atıkları kendi deposunda biriktirir. Kullandığınız kimyasal sıvılarda bu deponun sürekli sıvı olmasını sağlar. Daha sonra depo dolduğunda ise uygun bir gidere dökebilirsiniz.