Mercedes Sprinter Karavan Yapımı

0
797

Mercedes Sprinter Karavan Yapımı

Mercedes Sprinter karavan yapımı, arama motorlarında en çok aranan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Motokaravan yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği panelvan araçlardan olan Mercedes Sprinter, karavan yapımı için en özel araçlardan biridir. Yapısı, dayanıklığı ve özellikle büyüklüğü itibariyle en çok tercih edilen motokaravan türlerinden biridir. Maliyeti sebebiyle her ne kadar Fiat Ducato daha çok tercih edilse de Mercedes Sprinter panelvanlar motokaravanlar için olmazsa olmazlar arasındadır.

Motokaravan satın almaktan ziyade kendi karavanını yapmak isteyenlerin ilk olarak diri olarak tabir edilen genç yaşlı bir Mercedes Sprinter araç alması gerekmektedir. Özellikle alacağınız aracın kasasının paslanmamış ve yorulmamış olması son derece önemlidir. Bu özelliklere dikkat ederek araç satın almanız yararınıza olacaktır. Öte yandan alacağınız aracın motorunun da bitmiş olmamasına özen gösterin. Mümkünse düşük kilometre araç almaya dikkat edin.

Sprinter ile Karavan Yapım Aşaması

Mercedes Sprinter karavan yapımı ilk aşaması her zamanki gibi temizlik ve pas koruyucu işlemidir. Aracınızın kasasını temizledikten sonra pas koruyucu ilaçlarla kasanın her noktasına yedirmeniz gerekmektedir. Bu pas koruyucular sayesinde aracınızın yıllar sonra paslanmasının da önüne geçmiş olursunuz. Temizlik işlemi bittikten sonra yapılacak bir diğer işlem proje çizimidir.

Karavanınızın projesini çizdirerek nereye hangi parçaları koyacağınıza karar vermelisiniz. Tuvalet, banyonun nerede olacağına, yatağın nerede olacağına, mutfağın nerede olacağına karar verdikten sonra bir mimara projesini çizdirmelisiniz. Çizdireceğiniz bu proje daha sonra resmi işlemler için gerekli olacak. Proje çizimi aşamasından sonra ise karavanınız için yalıtım malzemesi seçmelisiniz. Karavan için yalıtım malzemesi seçerken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Bunlar:

  • Seçeceğiniz yalıtım malzemesinin boyutu çok önemlidir. Çok kalın yalıtım ürünleri karavanınızın iç büyüklüğüne de etki edecektir.
  • Hem yazın hem de kışın iş yapacak yalıtım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yalıtım aşamasından sonra da elektrik tesisatı işlemine geçmelisiniz. Konu hakkında herhangi bir bilginiz yoksa mutlaka uzman bir elektrikçiden yardım alın. Daha sonra ise karavanınızın içini keyfinize ve projeye uygun bir şekilde donatmanız yeterli olacaktır.