Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gerekli

0
87

Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gerekli

Karavan kullanmak için hangi ehliyet gerekli sorusu pek çok karavan sever tarafından merak ediliyor. Öncelikle karavanların motokaravan ve çekme karavan olarak ikiye ayrıldığını hatırlamak gerekir. Bunun yanı sıra motokaravanlarda kendi içerisinde panelvan, midibüs, kamyon ve otobüs gibi sınıflara ayrılıyor. Kişiler konfor ve rahatlıklarına göre çeşitli büyüklükteki karavanları tercih edebiliyor.

Motokaravan dışında çekme karavanlarda oldukça sık tercih edilen karavanlar arasında yer alıyor. Özellikle büyüklükleri ve konforları ile göz dolduran çekme karavanlar, pek çok karavan sever tarafından tercih ediliyor. Çekme karavanların birçok avantajı da var. Kişiler çekme karavanlarını herhangi bir yere park edip kendi araçlarıyla diledikleri yere gidebilirler. Yani kullanıcılar çekme karavanlarını her yere sokmak zorunda değil.

Motokaravanlarda Hangi Ehliyet Geçerli?

Ülkemizde karavan tutkunlarının en çok tercih ettiği karavanlardan olan motokaravanlar, kullanıcılarına pek çok ayrıcalık sunuyor. İlk olarak motokaravanlar, çekme karavanlara göre çok daha ucuz. Öte yanda çekme karavanlara ek olarak araç gerekli olduğu için bu da maliyetleri arttırıyor. Oysa motokaravanlar tek parça olduğundan dolayı yalnızca karavanı satın alma masrafı dışında başka herhangi bir masrafı da yok.

Motokaravanların çeşitlerini yukarıda bahsettik. Panelvan tipi motokaravan kullanıyorsanız B sınıfı ehliyetiniz yeterli olacaktır. Öte yandan midibüsleri de B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz. Bunun yanında otobüs, kamyon gibi büyük araçlar tercih edecekseniz en az C sınıfı ehliyet almanız gerekecek. Aksi takdirde ehliyetsiz ya da yetersiz ehliyetle araç başında yakalanırsanız çok ciddi maddi yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız.

Çekme Karavanlarda Hangi Ehliyet Geçerli?

Karavan kullanmak için hangi ehliyet gerekli sorusunun ikinci kısmını ise çekme karavanlar oluşturuyor. Çekme karavanlarda ise ehliyet ayrımı şu şekilde yapılıyor. Eğer çekme karavanınız 750 kg altında ise B sınıfı ehliyetiniz yeterli gelecektir. Ancak tam kapasite dolu bir karavan, konfor ve rahatlık istiyorsanız karavanınız 750 kg üzerine çıkacaktır. Aracınızı tam dolu halde kantara sokarak kilosunu öğrenebilirsiniz.

Çekme karavanınız 750 kg ve üzerindeyse BE, CE ya da DE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekecektir.