Karavan Ruhsatı Nasıl Alınır?

0
1209

Karavan Ruhsatı Nasıl Alınır?

Karavan ruhsatı nasıl alınır sorusu birçok karavan tutkunu olan kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle yeni araçların karavana dönüştürülme süreci biraz uzun ve meşakkatli olabilir. Panelvan tipi ticari araçların karavan ruhsatı alabilmesi için bir onay süreci gerekiyor. Bu onay sürecinden sonra muayene ve en son ruhsat çıkarma işlemi geliyor.

İlk olarak karavana dönüştürülecek aracın bazı şartları da taşıyor olması gerekiyor. Karavana dönüştürülecek aracın taşıması gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

  • Yemek pişirmek için bir ocak gerekli. (Kamp tipi ocaklar kabul görmüyor. Bu yüzden sabit bir ocağa ihtiyacınız olacak.)
  • Araçtaki tüm koltuklar sabit olmalı.
  • Koltuklarda yırtık ya da herhangi bir deformasyon olmamalı.
  • Yatak olmalı
  • Masa olmalı. (Masa hareketli olabilir, sabit olması zorunlu değil)

Karavan Proje Çizimi

Karavan yapımının en önemli aşaması projelendirmesidir. Bu iş için mühendislik firmasıyla anlaşmanız gerek. Proje çizimi için karavan proje çizimi konusunda tecrübeli bir firma ile anlaşmanız yararınıza olacaktır. Karavanda hangi objenin nereye konuşlanacağını siz söyleyeceksiniz ve ilgili mühendislerde mevcut aracınız için bu isteklerinizi projeye dökecek.

Karavan mevzuatına tam uymak oldukça önemli. Çok küçük hatalardan dolayı bile karavanınız onay almaz. Bu sebepten dolayı karavan projelerinde uzman kişilerle çalışmanızı öneririz. Öte yandan araç içinde sabitleştirilmesi gereken unsurlarda olacak. Seyahat güvenliğinin sağlanabilmesi için bu noktalara da dikkat edilmesi gerekir.

Karavan Ruhsat Alımı İşlemler

Karavan ruhsatı nasıl alınır sorusunun cevabını arıyorsanız, aşağıda verilen uyarıları dikkate almalısınız. Karavan ruhsatı alabilmeniz için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekir.

  • Karavan 3500 kg ağırlığını geçmemeli. Ağırlık 3500 kg’ı geçerse B tipi değil C tipi ehliyet almanız gerekecek.
  • Karavan iç yapım işlemleri bittikten sonra proje çizimi yapan mühendis son kontrolü yapmalı.
  • TSE onayı almanız gerek. Araçta yaptığınız tüm değişiklikler hatta aracın süspansiyonları dahi TSE yetkilileri tarafından kontrol edilir. İlgili mevzuata uygunsa “Karavan onay belgesi” alınır.
  • “Karavan onay belgesi” ile karavanınızı muayeneye sokacaksınız. Karavanı yaptırdığınız yerden mutlaka fatura alın aksi takdirde muayene geçersiz sayılır. Karavanı kendiniz yaptıysanız dışarıdan bir fatura bulmalısınız.
  • Muayeneden geçtikten sonra karavan ruhsatını çıkarabilirsiniz.