Karavan Proje Çizimi

0
130

Karavan Proje Çizimi

Karavan severlerin en çok merak ettiği konulardan biri de karavan proje çizimi konusudur. Her araç karavan olur mu? Eğer araçlar gerekli şartları taşıyorsa elbette karavan olabilir. Ancak bunun için dediğimiz gibi bazı şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Bir aracın karavan statüsünü alabilmesi için yatak, sabit ocak, ve masa olması şarttır. Masanın sabit ya da hareketli olması kullanıcının insiyatifine bağlıdır.

Tüm bu şartları taşıyan araçlar karavan statüsünü taşır. Panelvan, midibüs, minibüs, otobüs ve kamyonlar bu şekilde karavan ruhsatı alabilir. Elbette bu temel konular dışında da bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor. Karavanınızın ağırlığı 3500 kg’ı geçmemeli. Aksi takdirde 3500 kg’ı geçen karavanlar B sınıfı ehliyetle değil en az C sınıfı ehliyetle kullanılabilir.

Karavandaki koltuk sayısı da 9’u geçmemeli. Aynı zamanda karavanda bulunan koltukların tamamı sabit olmalı ve hasarsız olmalı. Koltuklarda yırtık, sökük ve hasar olmamalı. Tüm bu şartları taşıyan kişiler karavan ruhsatı almaya hak kazanır.

Karavan Proje Çizimi Nasıl Yapılır?

Bir araç aldınız ve bu aracın karavan olmasını istiyorsunuz. Bunun için ilk olarak bir mühendislik firması ile anlaşmanız lazım. Mühendisler karavanınızda gerekli ölçüleri alıp, sizin istek ve arzularınıza göre iç dizaynı projelendirir. Yapılmış olan bu proje ile birlikte karavanınızı projeye bağlı kalarak dizayn edebilirsiniz.

Karavanınızdaki tüm işlemleri hallettikten sonra tekrar mühendislik firmasına giderek yapılan işlemleri kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra ilgili mühendislik firmasından mutlaka fatura alınmalı. Aksi takdirde aracınız muayeneye giremez. Eğer aracı kendiniz yaptıysanız faturayı da dışarıdan bulmalısınız.

Mühendislik firması gerekli kontrolleri yaptıktan sonra ve faturayı aldıktan sonra TSE onayı almanız gerekiyor. TSE yetkilileri de karavanınızı detaylı bir şekilde inceliyor. Hatta aracınızı lifte kaldırıp tıpkı muayene işlemlerinde olan alt takım, süspansiyonlar, şanzıman gibi diğer bölgeleri dahi kontrol ediyorlar. O yüzden yalnızca karavan olarak değil aynı zamanda aracınızın tüm eksiklerini gidermeniz gerek. TSE’den de gerekli onayı aldıktan sonra aracınızı muayeneye sokmanız gerekiyor. Mühendislik firmasından aldığınız fatura ile muayeneye girerek ruhsatınızı çıkartabilirsiniz.