Karavan Yapım Aşamaları

0
83

Karavan Yapım Aşamaları

Özgürlüğün tadını çıkarmak isteyenler ve gezmeyi sevenlerin en büyük hayallerinden biri de karavanla seyahat etmektir. Karavanla seyahat edip özgürce gezebilmek için karavan satın almalı ya da kendi karavanınızı yapmalısınız. Kendi karavanınızı yapmaya karar kıldığınızda ise bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Karavan yapım aşamaları, titizlikle takip edilmeli ve harfiyen uygulanmalıdır. Aksi takdirde ileri safhalarda ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Karavanı tercih eden kullanıcıların ciddi bir bölümü maliyetlerden ve giderlerden dolayı karavan hayatını tercih etmektedir. Çünkü karavanda yaşamanın çok ciddi bir bedeli yoktur. Kira, elektrik, su maliyetleri olmaksızın karavanlarda çok rahat bir şekilde yaşam sürülebilir. Özellikle çok sık seyahat etmeyen biriyseniz yakıt giderinizde çok ciddi seviyede düşecektir. Böylelikle karavanda hem rahat, hem eğlenceli hem de masrafsız bir hayat sürebilirsiniz.

Karavan Yapımı

Karavan yapımı için temel olarak 4 noktaya dikkat edilmesi gerek. Karavan için araç seçimi dışında elektrik, su tesisatı, yalıtım ve iç dizayn. Karavan yapmak istediğiniz aracı seçerek işe başlamalısınız. Bunun için Fiat Ducato ve Mercedes Sprinter model araçlar idealdir. Özellikle 15 m3 ve üzeri araçları tercih ederseniz çok daha konforlu bir yaşam alanı ile hayatınızı sürdürebilirsiniz. 13 m3 ve altı araçlarda ise iç hacminin küçük olmasından dolayı kişiler yeterince rahat edemez.

Karavanınızı seçtikten sonra ilk olarak araç yalıtımını halletmelisiniz. Hiçbir işleme başlamadan önce yalıtıma başlamalısınız. Kışın soğuk geçirmeyen ve yazında terleme yapmayan yalıtım malzemesi seçmelisiniz. Bunun için çift katlı yalıtım kullanmanız en doğru olanıdır.

Yalıtım işlemi tamamlandıktan sonra su ve elektrik tesisatına geçebilirsiniz. Su için su depoları kullanmalısınız. Temiz ve kirli su depoları olmak üzere iki farklı depo kullanmalısınız. Hatta gri su deposu da eklerseniz çok daha kusursuz olacaktır. Öte yandan su pompası için kaliteli bir hidrofor kullanmalısınız.

Elektrik tesisatını ise mutlaka uzman kişilere yaptırın. Güçlü güneş panelleri ile inverter kullanarak elektrik ile ilgili herhangi bir problem yaşamazsınız. Tüm bunlardan sonra ise kendi zevkinize göre karavanın iç dizaynını yapabilirsiniz.