Karavan Isıtma Sistemleri

0
224

Karavan Isıtma Sistemleri

Karavanlarda en çok merak edilen ve ilgi duyulan başlıklardan biri de budur. Karavan ısıtma sistemleri çeşitlilik gösteriyor. Burada önemli olan maliyet hesaplamasıdır. Karavanlarda en çok kullanılan ısıtma sistemlerinin başında dizel ısıtıcı modelleri geliyor. Bu gruba dahil olan webasto ısıtma sistemleri, en çok tercih edilen ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yakıt deponuza bağlı olan bu sistem sayesinde aracınız kapalı olsa da ısınmaya devam edeceksiniz.

Dizel ısıtma sistemleri en çok tercih edilen ısıtma sistemi olarak karşımıza çıksa da maliyet açısından akıllarda büyük soru işaretleri bırakıyor. Yüksek mazot tüketimi sebebiyle pek çok kişi tarafından ısınma sistemi zorunlu haller dışında kullanılmıyor bile. Öte yandan yüksek rakımlı yerlerde bu tip ısıtıcıların çok sağlıklı çalışmadığı da pek çok kullanıcı tarafından ifade ediliyor.

Karavan ısıtıcıları olarak son zamanlarda en çok ilgi çeken modellerin başında ise sobalar geliyor. Özellikle büyük midibüs, otobüs ve kamyonlarda soba, şömine tipi ısınma sistemleri çok daha fazla kullanılıyor. Hem eski günlere olan özlem giderilmiş oluyor hem de çok daha az maliyetlerle ısınmış oluyorsunuz. Büyük karavanı olanlar için soba, şömine kullanılabilir. Aksi takdirde büyük bir karavana sahipseniz ve dizel ısıtıcı modellerini kullanıyorsanız çok büyük rakamlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Karavanda Nasıl Isınılır?

Karavan ısıtma sistemleri olarak dizel ısınma modelleri dışında en çok kullanılan bir diğer sistemde LPG ile ısınmadır. LPG ile ısınmanın mantığı da tıpkı dizel ısıtıcılar gibidir. LPG’li ısıtıcılar, aracınızdaki LPG’ye entegre edilir ve ısınma da bu şekilde sağlanmış olur. Maliyet açısından LPG’li ısıtıcılar, dizel ısıtıcılara göre daha düşüktür.

Elektrikle çalışan ısıtma sistemleri de oldukça popülerdir. Ancak elektrikle çalışan ısıtıcılar için güçlü elektriğe ihtiyaç duyarsınız. Bu da her zaman pek mümkün olmadığından dolayı çok kullanışlı bir sistem değildir.

Tüplü ısıtma sistemleri de en çok tercih edilen ısıtma sistemleri arasında yer alıyor. Bu tip ısıtma sistemleri, tüpe ihtiyaç duyar. Belli periyotlarda tüpünüzü değiştirerek ısınmaya devam edebilirsiniz. Oldukça kullanışlı ve düşük maliyetli bir sistemdir.