Alkovenli Karavan Yapımı

0
2119

Alkovenli Karavan Yapımı

Alkovenli karavanları diğer pek çok karavandan ayıran sayısız avantajı mevcut. Öncelikle alkovenli karavan nedir, ne işe yarar gibi soruların cevaplarını vermek gerekir. Alkovenli karavan, daha çok panelvan tipi minibüslerde görülse de midibüs ve kamyonetlerde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Aracın arka kasasının tamamen kesilip yeni kasa eklenmesiyle oluşur. Şoför kabinin üstündeki yataklı çıkıntıya da alkoven denir. Alkovenli karavan yapımı diğer pek çok karavan yapımlarına göre biraz daha maliyetli olabilir.

 Alkovenli karavan yapımının diğer karavanlara kıyasla maliyetli olmasının nedeni ise arka kasanın tamamen kesilmesi ve buna bağlı olarak sıfırdan yeni kasa yaptırmak olarak ifade edilebilir. Bu yüzden alkovenli kasa yapımı biraz daha maliyetlidir. Ancak alkovenli karavanlar her ne kadar maliyetli de olsa oldukça kullanışlı ve geniştir. Yatak bölümünü alkovenin içerisine koyarak kalan tüm alanları çok iyi ve rahat bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu sayede karavanın her m2’den istifade edebilirsiniz.

Alkovenli Karavan Yapım Aşamaları

Alkovenli karavan yapımı için ilk olarak bir araç almalısınız. Panelvan minibüs ya da kamyonet alarak işe koyulabilirsiniz. İlk etapta aracınızın arka kasasının tamamen kesilmesi gerek. Kasa kısmı kesildikten sonra aracınızın ölçülerine uygun yeni bir kasa yapılması gerekecek. Bu yüzden işinin ehli iyi bir ustayla anlaşmanızı öneririz. Karavan yaparken unutulmamalıdır ki araç mümkün mertebe hafif olmalı. Bu yüzden yeni kasa yaparken çok hafif ve dayanıklı malzemeler kullanılmalı. Bunun için galvaniz, alüminyum hatta bütçe uygunsa fiberglass dahi kullanabilirsiniz. Alüminyumda nispeten ucuz olsa da yaz aylarında ciddi sıcaklığa maruz bırakabilir.

Şoför kabininin üst kısmındaki alkovenin dikkatli ve hesaplı bir şekilde ilerlemesi lazım. En ufak bir cm kayması dahi her şeyi mahvedebilir ve tüm emekleriniz çöp olabilir. Kasa yapım işlemi tamamlandıktan sonra ise bir mühendislik firmasına giderek proje çizdirmelisiniz. Çizdirdiğiniz projeyi hayata geçirdikten sonra kontrol için tekrar mühendis kontrolü yapmalısınız. Daha sonra TSE onayı da aldıktan sonra karavanınızı muayene sokmalısınız. Muayeneden de geçtikten sonra karavanınız için ruhsatınızı alabilirsiniz. Alkovenli karavan için izlenmesi gereken tüm adımlar bu şekildedir.