Karavan ile Yurt Dışına Çıkılır mı?

0
947

Karavan ile Yurt Dışına Çıkılır mı?

Her araçta olduğu gibi karavanla da yurt dışına çıkabilirsiniz. Elbette yurt dışına çıkmadan önce halledilmesi gereken bazı önemli adımlar olacak. Bu adımları tamamlamadan yurt dışına çıkmayın. Aksi takdirde sınırdan geri çevrilmek durumunda kalabilirsiniz. Karavan ile yurt dışına çıkılır mı sorusu en sık karşılaşılan sorular arasında yer alıyor. Bu sorunun cevabına net bir şekilde evet diyebiliriz. Gerekli tüm belgeleri hazır olan karavanlar yurt dışına çıkabilir.

Yurt içi güzellikleri keşfettikten sonra pek çok karavan sever yurt dışı tecrübesi de yaşamak istiyor. Bu sebepten dolayı karavan ile yurt dışına çıkış için resmi işlemler pek çok kişi tarafından da merak ediliyor. Özellikle Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden çok sayıda karavancı Avrupa ülkelerine giriş yaparak hayatın tadını çıkarıyor. Otel masrafı olmadan keyifle tatil yapabilmek için karavan severler uzun ama eğlenceli bir yolculuğa çıkmak istiyor. Sizde karavanınızla yurt dışına çıkmak istiyorsanız, bahsedeceğimiz tüm belgeleri hazırlamış olmanız gerekmektedir.

Karavanla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Tüm motorlu taşıtlarda olduğu gibi karavanla da yurt dışına çıkabilmek için ilk olarak ehliyetle işe başlamak gerek. Eğer eski ehliyetiniz varsa bir an evvel yeni ehliyete başvurmalısınız. Çünkü eski ehliyetler uluslararası geçerliliğe sahip değil. Kimi polisler bu durumu es geçse de risk alınmaması gereken en önemli durumlardan biri de budur. Çipli yeni ehliyeti alarak problemsiz bir şekilde yurt dışına çıkabilirsiniz.

En önemli konulardan biri de ruhsattır. Eğer karavan ruhsatı bir başkasının üzerineyse ve ruhsat sahibi sizinle beraber yurt dışına çıkmıyorsa sınırdan geri çevrilirsiniz. Bu sebepten dolayı yurt dışına çıkmadan önce ruhsat sahibi ile notere gidip vekalet çıkarmanız ve bunu tercüme ettirmeniz gerekecek. Bu sayede ruhsat sahibi yanınızda olmadan da yurt dışına çıkabilirsiniz. Ruhsat sahibi sizseniz zaten problem yok.

Yurt dışına çıkarken aracınızı sigortalatmak zorundasınız. Yeşil kart sigortası olarak bilinen bu sigortalar 15 günlükte alınabiliyor yıllıkta. 15 günlük sigortanın ortalama bedeli 50 Euro.

Çekme karavan sahibiyseniz ve karavanınız 750 kg üzerindeyse Tip onay belgesi almak mecburiyetindesiniz.