Karavan Vergisi Ne Kadar?

0
3554
  • Karavan Vergisi Ne Kadar

Pek çok karavana giriş yapmak isteyen kullanıcıların en çok düşündüğü konulardan biri de vergidir. Karavan vergisi ne kadardır, motokaravan vergisi ne kadar, çekme karavan vergisi ne kadar gibi tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. 2023 yılı zam oranları da dikkate alınarak güncel vergileri sizler için hazırladık. Vergi sınıflandırması çekme karavanlar ve motokaravanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Mevcut karavanınıza ait vergi dilimine tabisiniz.

Karavanlardaki vergi hesaplaması da tıpkı otomobillerde olduğu gibi aynıdır. Karavanınızın yaşı, motor gücü, aracın ağırlığı gibi pek çok faktör, karavanın vergisine doğrudan etki eder. Karavanınızın yaşı fazlaysa ve motor gücü de düşükse ödeyeceğiniz vergi de buna paralel olarak daha az olacaktır. Karavanınız yeniyse ve motor gücü de yüksekse ödeyeceğiniz vergi de artış gösterecektir. Karavan vergisini motokaravan ve çekme karavan vergisi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Motokaravan Vergisi

Motokaravan vergisi en çok takip edilen vergi türlerinden biridir. Özellikle panelvan türü motokaravanların vergisi en çok aranan konuların başında geliyor. Ülkemizde motokaravan sınıfında en çok panelvan tipi karavanları görmekteyiz. Çünkü panelvan tipi motokaravanlara ulaşmak ülkemizde çok daha kolaydır. Midibüs, otobüs ve kamyonetler ise çok daha fazla masrafı olduğu için fazla tercih edilmiyor. Özellikle son zamanlarda artan yakıt fiyatları da bu tür karavanların çok fazla tercih edilmeme nedenlerinden birisidir. Karavan vergisi hesaplama islemi kullanacagınız aracın motor hacmine gore yapılır.

Motor hacmi 1900 cc ve altında olan panelvan karavanlar,

  • 1-6 yaş arasında olanlarda senelik vergi 3380 TL
  • 7-15 yaş arasında olanlarda senelik vergi 2109 LT
  • 16 yaş ve üzerinde olanlarda senelik vergi ise 1253 TL’dir

Motor hacmi 1900 cc ve üzerinde olan panelvan karavanlarda,

  • 1-6 yaş arasında olanlarda senelik vergi 5116 TL
  • 7-15 yaş arasında olanlarda senelik vergi 3380 TL
  • 16 yaş ve üzerinde olanlarda senelik vergi 2109 TL’dir.

Çekme Karavan Vergisi

Çekme karavanlarda vergi yoktur. 750 kg altı ya da üstü fark etmeksizin çekme karavanlardan herhangi bir vergi alınmaz.