Karavan Muayene İşlemleri

0
3118

Karavan Muayene İşlemleri

Karavan muayene işlemleri, karavan sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Karavanlarda da muayene işlemleri tıpkı otomobillerde olduğu gibi aynı. Ancak karavanlarda dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur var. Özellikle sıfır bir aracın karavana dönüştürülmesinden sonra dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta var. Muayene işlemleri her zaman sıkıntılı bir süreç olmuştur. Üstelik söz konusu karavanlar olduğu zaman bu sıkıntı miktarı bir hayli artmaktadır. Çünkü karavanların muayene ücretleri otomobillerin muayene ücretlerinden çok daha farklıdır.

Karavanınızı muayeneye götürmeden önce kontrol edilmesi gereken noktaların tek tek kontrol edilmesi hayati önem taşıyor. Bilindiği gibi bir araç muayeneden geçemediği zaman ikinci defa ücretsiz muayeneye girme hakkı var. O yüzden ücretsiz muayene hakkının doğru bir şekilde kullanılması, olası bir masrafın da önüne geçmiş olur. Muayeneden iki defa geçemediğiniz takdirde tekrardan muayene ücreti ödemeniz gerekecek.

Karavanların Muayene Süreci

Eğer karavanınızı sıfırdan dönüştürdüyseniz uygulamanız gereken adımlar çok farklı olacak. Yeni bir aracı karavana dönüştürdükten sonra ilk olarak TSE onayı almanız gerekecek. TSE yetkilileri aracınızı onaylarsa sonraki adım olan muayene sürecine katılabilirsiniz. Bu yüzden mühendislik firmanızı çok iyi bir şekilde seçmelisiniz. Aksi takdirde çok uğraştırıcı bir serüvene başlamış olursunuz.

Yapmış ya da yaptırmış olduğunuz karavan TSE onayı aldıktan sonra muayene için TüvTürk’ten randevu almalı ve ücreti ödemelisiniz. Karavanların 2022 yılı itibariyle muayene ücreti 507,40 TL’dir. Öte yandan egzoz emisyon testi içinde ortalama 140-150 lira daha masrafınız olacak. Eğer karavanınız otobüs, kamyon gibi büyük araç ise ödeyeceğiniz tutar 658,58 TL’dir.

Sıfırdan karavan yaptırdıysanız, ilgili mühendislik firmasından mutlaka fatura almalısınız. Aksi takdirde muayeneye giremezsiniz. Bu yüzden karavan için harcadığınız tüm giderleri faturalandırmak mecburiyetindesiniz. Bu faturayla birlikte muayene istasyonuna giderek karavanınızı muayeneye sokabilirsiniz.

Karavanlar özel kullanım amacı sıfatı taşıdığı için her sene muayene yaptırmak zorundasınız. Eğer karavanınızı normal yıllık muayeneye sokacaksanız, randevu alıp muayene istasyonuna gitmeniz yeterlidir. Bunun dışında yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur.