Karavan Çeşitleri Nelerdir?

0
193

Karavan Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde karavan kültürü her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle bu işe yeni başlayacak olan kişilerin en çok tercih ettiği karavan türlerinden biri de motokaravanlardır. Motokaravanların kullanıcılara pek çok avantajı da var. Özellikle boyutlarından ötürü pek çok kişi tarafından severek tercih ediliyor. Boyutunun minimal olması ve trafiğe rahat çıkması sebebiyle motokaravanlar en çok tercih edilen karavan türleri arasında yer alıyor.

Karavan çeşitleri arasında en çok tercih edilen motokaravanların bir diğer önemli avantajı ise ehliyettir. Motokaravanların panelvan ve midibüs olmak kaydıyla tamamı B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyor. Bu da motokaravanların en çok tercih edilen karavan türleri arasında yer almasına katkı sağlıyor. Motokaravanların özellikle ise saymakla bitmez. Motokaravanlar römork olmadığından dolayı aynı zamanda ekstra bir ruhsata da gerek duymaz. Normal bir şekilde otomobilinizi nasıl kullanıyorsanız motokaravanları da bu şekilde kullanabilirsiniz.

Çekme Karavanlar

Çekme karavanlar daha çok karavan hayatına tamamen gönül vermiş ve konforuna da biraz daha düşkün olanların tercih ettiği karavan çeşitleri arasında yer alıyor. Çekme karavanlar birer römorktur. Bu yüzden çekme karavanları çekmek için bir adet otomobile ihtiyacınız olacak. Çekme karavanlar 750 kg’ın altında olduğu müddetçe ayrı bir ruhsata ihtiyaç duymaz. Bu da çekme karavanları ayrıcalıklı kılan özellikleri arasında yer alıyor.

Çekme karavanlar bir araca bağlandıkları için mutlaka iyi bir sürüş deneyimine de sahip olmak gerekir. Tıpkı römorklu kamyon ya da tır kullanır gibi çekme karavanları da kullanmak için iyi bir ders almalısınız. Çekme karavanlar, motokaravanlara kıyasla daha geniş ve daha çok konfor sunar. Bu da çekme karavanları çok daha özel kılar.

Motokaravanlar

Motokaravanların tanımını ve özelliklerini yukarıda da belirttik. Motokaravanlar genelde panelvan türü araçlardan oluştuğu için sürüşü ve hakimiyeti oldukça kolaydır. Aynı zamanda motokaravanlar tam bir minimal hayata geçmek isteyenler içinde olmazsa olmazdır. Motokaravan kullanabilmek için otomobil ehliyetiniz yeterli olacaktır. Motokaravanlar aynı zamanda çekme karavanların giremediği yerlere de çok rahat bir şekilde girebilmektedir. Bu da motokaravanları ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biridir.