Karavanda Yaşamanın Olumsuz Yanları

0
342

Karavanda Yaşamanın Olumsuz Yanları

Pek çok kişinin hayallerinden biri olan karavanda yaşamak için bazı önemli kararlar alınması gerekiyor. Tam zamanlı karavanda yaşamak ilk bakışta çok cazip ve çok eğlenceli gözükse de olumsuz yanlarının da bilinmesi kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü insanların nelerle karşılaşacağı genelde gizemini korur.

Karavanda yaşamanın olumsuz yanları, henüz karavan hayatına başlamamış kişiler tarafından bilinmiyor. Bu da kişilerin karavan hayatında yaşamaya başladıktan sonra büyük sürprizlerle karşılaşacağı anlamına geliyor. Çünkü evinizdeki konfor ve genişlik karavanlarda olmayacak. Bunun yanı sıra çamaşır yıkamak, tuvalet ihtiyacı, banyo ihtiyacı gibi temel konularda da kullanıcılar bir hayli zorlanacak.

Karavan Hayatının Bilinmeyenleri

Karavanda yaşamanın olumsuz yanlarından ilki genişlik ve konfordur. Elbette bazı karavanlarda konfor problemi kolaylıkla çözülebiliyor. Ancak bir evde olan genişlik ve büyüklük hissi karavanlarda ne yazık ki olmayacak. İlk etapta bu konu üzerinde fazla durulmasa da zamanla insanlar bu durumdan dolayı bunabilirler. Özetlemek gerekirse, minimalist bir yaşam sizi bekliyor olacak.

Bunun dışında, elinizdeki tüm malzemeleri tasarruflu kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Bulaşık yıkamak, duş almak, sebze meyve yıkamak için kullanacağınız su, deponuz ile kısıtlıdır. Suyunuzu oldukça tasarruflu kullanmalısınız. Öte yandan bir motokaravan kullanıyorsanız, erzağınızın konaklama süresi boyunca yeterli olacağından da emin olmanız sizin için iyi olacaktır. Çekme karavan ile seyahat eden gezginler, araçlarını karavanlarından ayırarak seyahat edebilme özgürlüğüne sahip olduklarından, diledikleri zaman araçları ile alışverişe gidebilirler. Motokaravanlarda bu durum biraz daha güç olmaktadır.

Su sorunu yanlız bununla bitmemektedir. Özellikle çekme karavanların, aracın ağırlığını arttırmamak adına oldukça az su ile seyahet etmeleri gerekmektedir. Bu durumda gittiğiniz yerde su bulabileceğinizden emin olmalısınız. Ayrıca motokaravanlar gibi bir benzinciye ya da çeşmeye yanaşıp su doldurmanız çok ta kolay olmayacaktır. Yanınızda mutlaka bidon taşımalısınız.

Karavanda yaşamanın olumsuz yanlarından biri de temel ihtiyaçlardır. Örneğin karavanda tuvaletinizve duşunuz hemen dibinizde ve oldukça küçük bir alan olacak. Çok çekingen çiftlerde eşlerden biri ihtiyacını giderirken diğeri ise dışarıda beklemek zorunda kalacak. Bunun yanı sıra kış aylarında banyo yapmakta bir hayli zor olabilmektedir. Bunun için bir su ısıtıcısı kullanmanız, sıcak su hattı çekmeniz veya ocağınızda su ısıtıp onunla yıkanmanız gerekebilir. Ayrıca karavandaki duş alma alanı oldukça dar olacağı için evdeki duş konforunu da sunmayacaktır.

Sevilmeyen bir diğer yön ise karavanlarda kullanılan portatif ve kasetli tuvaletlerdir. Bu karavan tuvaletlerine alışmanız biraz zaman alabilir çünkü bu tuvaletler, kullanım olarak oldukça güç, boşaltması ve temizlemesi de bir o kadar zahmetlidir.

Karavanlarda elektrikten dolayı genel olarak çamaşır makinesi bulunmaz. Bu durumda çamaşırlarınızı ya elde yıkayacaksınız ya kamptaki çamaşır makinalarını kullanacaksınız (mevcutsa) ya da dışarıda bu hizmeti veren yerlerle anlaşacaksınız.

Karavanda Isınma

Karavanda görülebilecek en büyük sorunlardan biri de ısınmadır. Karavanları ısıtmak için çeşitli yöntemler bulunur ve bu sistemlerin karavanlara entegre edilmesi oldukça kolaydır. Bunlardan en yaygın kullanılanı, kampçılarında kullandığı, mazotla çalışan webasto ısıtıcılardır. Mazot fiyatlarının da yükselmesiyle beraber evde ödediğiniz doğalgaz faturasından çok daha yüksek bir rakamla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız ve genellikle 220V elektrik alabileceğiniz kamplarda konaklayacaksanız, klima türü ürünleri de tercih edebilirsiniz