Çekme Karavan İçin Hangi Araçlar Uygun

0
22711

Çekme Karavan İçin Hangi Araçlar Uygun

Bilindiği üzere karavanlar motokaravan ve çekme karavanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Motokaravanlar tek parça olduklarından dolayı sürüş esnasında herhangi bir problem yaşanmıyor. Ancak çekme karavanlarda ise durum oldukça farklı. Römork sınıfına girdiği için çekme karavanları çekmek için bir araca ihtiyacınız olacak. Çekme karavan için hangi araçlar uygun sorusu ise en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Çekme karavanlar tam anlamıyla karavan ruhunu yansıttıkları için en çok tercih edilen karavan türlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çekme karavanlarda kendi içerisinde 750 kg altı ve 750 kg üstü ağırlığa sahip olmalarına göre ikiye ayrılıyor. 750 kg altı çekme karavanlar hemen hemen pek çok araçla çekilse de 750 kg üstü karavanlarda ise durum tamamen farklı bir hal alıyor. Özellikle 750 kg üstü çekme karavanlar için torklu araçların tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Hangi Araçlar Tercih Edilmeli?

Çekme karavanlar için beygirden ziyade yüksek torklu araçlar tercih edilmeli. Özellikle 1.5 ve üzeri motorlu araçlar çekme karavanlar için düşünülmeli. 1.5 motora sahip araçlarda aynı zamanda yüksek torklu olmasına dikkat edilmeli. Çekeceğiniz karavanın ağırlığına bağlı olarak ortalama 180-200 torka sahip araçlar etkili olacaktır. Eğer çekme karavanınız 750 kg üstü ise SUV tipi güçlü araçlar tercih edilmeli.

Düşük torklu araçlar ile çekme karavanların çekilmesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin yokuşlu yollarda düşük torklu araçlar geriye doğru kayma yapabilir ve karavanı taşıyamaz. Bu da arkada yer alan araçlar için büyük tehlike demektir. Çekme karavan için hangi araçlar uygun sorusunun da cevabını böylelikle vermiş olduk.

Çekme karavan satın alma niyetindeyseniz ilk olarak elinizdeki aracın özelliklerine tam olarak hakim olmalısınız. Aracınızın motoru ve torku ilk etapta kontrol edilmesi gereken unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ranger, Hilux, L200, Amarok gibi araziye uygun araçlar ile çok rahat bir şekilde karavanlarınızı çekebilirsiniz. Bütçeniz el veriyorsa ilk tercihinizi arazi araçlarından yana kullanabilirsiniz.